Frissen szült anyaként valószínűleg te is tele vagy érzelmekkel, amik miatt egyik pillanatban csodálattal nézed az újszülöttedet, a másikban kétségbeesetten próbálod kitalálni, vajon jól csinálsz-e mindent. Ezek a gondolatok bár néha kétségbeejtőek, de teljesen normálisak, és az anyai léttel járnak. A szoptatás körüli aggodalmak is ilyenek, hiszen ez egy gyönyörű és természetes folyamat, de ez nem jelenti azt, hogy ösztönösen, minden nehézség nélkül fog menni.
Ha elakadásaid vannak, tudd, hogy nem vagy egyedül! Sőt, szinte minden anya elkövet néhány tipikus hibát az elején. De a jó hír az, hogy ha tudatosan készülsz, akkor könnyebben átvészeled ezt az időszakot, és élvezni tudod a szoptatás meghitt pillanatait.
Nézzük, mik a leggyakoribb buktatók, és hogyan kerülheted el őket!
„Nincs elég tejem!” – A korai feladás csapdája
Szinte minden újdonsült anya átesik azon az érzelmi hullámvasúton, amikor pánikba esik:
„Mi van, ha nincs elég tejem? Mi van, ha a babám éhezik?”
Ha ezt érzed, teljesen normális! Az anyai ösztönöd arra késztet, hogy mindenáron gondoskodj a kisbabádról. És mivel nem látod pontosan, hogy mennyi tejet szív ki a melledből, természetes, hogy aggódsz. De hadd nyugtassalak meg: a legtöbb esetben a tejmennyiséged teljesen elegendő!
A gond inkább az, hogy a szoptatás első napjaiban-heteiben a tejtermelésed még nem állt be stabilan, és az újszülötted gyakran tűnik „éhesnek”. Ezt azonban sokszor félreértelmezik az anyák és a környezetük is.
Miért tűnhet úgy, hogy nincs elég tejed?
1. A baba nagyon gyakran akar szopizni
Az újszülöttek gyakran tűnnek „éhesnek”, mert szinte állandóan a melleden akarnak lenni. Talán azt gondolod, hogy ez azt jelenti, hogy nincs elég tejed, pedig valójában ez egy teljesen normális és szükséges viselkedés!
Mi történik valójában?
- Az első napokban a baba gyakorlatilag éjjel-nappal szopizna, hogy serkentse a tejtermelést.
- Az anyatej könnyen emészthető, ezért a baba hamar újra éhes lehet.
- A baba nemcsak táplálkozik a mellen, hanem megnyugszik, komfortot keres.
Hagyd, hogy a baba igény szerint szopizzon! Minél többet szopik, annál több tejet fogsz termelni.
2. A növekedési ugrások és a „hirtelen” éhség
Lehet, hogy a babád egy ponton hirtelen többet akar enni, és úgy érzed, hogy egyik napról a másikra nem elég a tejed. Ez valójában egy növekedési ugrás lehet! A növekedési ugrások során a baba anyagcseréje felgyorsul, ezért több tejre van szüksége. Ezek az időszakok általában:
- 2-3 hetes korban
- 6 hetes korban
- 3 hónapos korban
- 6 hónapos korban
Ilyenkor a baba akár félóránként is szopizna, és úgy tűnhet, mintha a tejmennyiséged hirtelen kevés lenne.
Ne aggódj, ez csak átmeneti! A baba pár nap alatt a fokozott szopizással serkenti a tejtermelést, ami hamar alkalmazkodni fog az új igényekhez. Ne kezdj el azonnal tápszerrel pótolni, mert azzal pont az ellenkezőjét éred el: ha kevesebbet szopizik, kevesebb tej fog termelődni.

3. A melleid puhának tűnnek
Az első néhány nap után, amikor a tej belövell, a melleid feszesek és duzzadtak lehetnek. Aztán pár hét múlva azt veszed észre, hogy már nem telnek meg annyira. Ez nem azt jelenti, hogy nincs tejed, hanem azt, hogy a tejtermelésed alkalmazkodott a baba igényeihez! Ez egy teljesen természetes folyamat. Ha a baba elegendőt pisil, akkor biztos lehetsz benne, hogy eleget eszik!
4. Nem fejsz ki sok tejet, amikor megpróbálod
Sokan azt hiszik, hogy ha nem tudnak sok tejet kifejni, akkor a baba sem kap eleget. Ez azonban egyáltalán nem mérvadó! A baba sokkal hatékonyabban szívja ki a tejet, mint bármilyen mellszívó. Ha kevés tejet sikerül lefejned, az nem azt jelenti, hogy nincs elég tej a melledben!
De akkor honnan tudhatod, hogy a tejmennyiséged elég?
Ahelyett, hogy az érzéseid vagy az órád alapján aggódnál, figyelj inkább objektív jelekre!
- A baba elegendőt pisil és kakil – Naponta 6-8 pisis pelenka és legalább 2-3 kakis pelenka jó jel.
- A baba súlya megfelelően gyarapodik – Az első 10-14 napon belül vissza kell szereznie a születési súlyát.
- A baba elégedett és éber szopizás után – Ha a kisbabád nyugodt vagy elalszik a mellen, az jó jel.
Fájdalmas szoptatás – Nem kell, hogy így legyen!
A szoptatásról gyakran úgy beszélnek, mint egy csodálatos, meghitt élményről, ami még jobban elmélyíti a kapcsolatot közted és a kisbabád között. De mi van akkor, ha ez az élmény inkább egy rémálomhoz hasonlít? Égő, csípő érzés a mellbimbón, sebesedés, szúró fájdalom minden egyes szoptatásnál…
A fájdalom az egyik leggyakoribb ok, ami miatt az anyák feladják a szoptatást.
De itt a jó hír: a szoptatásnak nem szabad fájdalmasnak lennie! Ha fáj, annak mindig van valamilyen oka, és a legtöbb esetben egy kis korrekcióval teljesen megszüntethető. Nézzük, mi lehet a gond, és hogyan orvosolhatod!
Mi okozhatja a fájdalmat szoptatás közben?
1. Rossz mellre helyezés (helytelen szopási technika)
Ez messze a leggyakoribb ok, ami miatt a szoptatás fájdalmassá válik. Ha a baba nem kapja be megfelelően a melledet, akkor:
- a bimbót túlzottan igénybe veszi,
- a baba nem tud hatékonyan szopni,
- kisebesedhet a mellbimbód.
Hogyan néz ki a helyes mellre helyezés?
A baba nagyra tátja a száját, és nemcsak a bimbót, hanem a bimbóudvar nagy részét is bekapja. Az alsó ajka kifelé pöndörödik, és az álla érinti a melledet. Nem hallasz kattogó vagy cuppogó hangokat szopizás közben. Nem érzel éles fájdalmat – ha igen, valószínűleg korrigálni kell a technikát.
Ha nem jól kapja be a bimbót, akkor próbáld meg finoman megszakítani a szopást (kisujjadat helyezd a baba szájába), és próbáld újra helyesen mellre helyezni.
2. Kisebesedett, kirepedezett mellbimbók
Ha a fájdalom mellett már látható sérülés is van a bimbódon, akkor valószínűleg a helytelen szopási technika miatt dörzsölődik, és emiatt sebesedik ki. Ez nemcsak fájdalmas, de fertőzésveszélyes is lehet!
A fent említett helyes mellre helyezési technikát próbáld alkalmazni. Nyugodtan használj anyatejet – a saját tejed fantasztikus gyógyító hatású, kenj belőle egy keveset a bimbódra, és hagyd megszáradni.Próbáld ki a lanolinos mellbimbókrémet, ami segít a gyógyulásban.Lehetőség szerint hagyd levegőzni a melledet – a nedves környezet lassítja a sebgyógyulást.
3. Szoptatási pózok problémája
A kényelmetlen szoptatási testhelyzet nemcsak a hátadat és a vállaidat terhelheti meg, hanem azt is okozhatja, hogy a baba nem tudja hatékonyan bekapni a melledet.
Próbálj ki különböző szoptatási pózokat. Ha egy póz kényelmetlen vagy fájdalmat okoz, változtass rajta!
4. Mellgyulladás és elzáródott tejcsatornák
Ha szoptatás közben a melled nemcsak érzékeny, hanem piros, forró és esetleg csomós is, akkor tejcsatorna-elzáródás vagy mellgyulladás is lehet a háttérben.
Honnan tudhatod, hogy mellgyulladásod van?
- A melled egy része bepirosodik és érzékeny.
- Csomókat érzel a melledben.
- Belázasodhatsz, hidegrázás jelentkezhet.
Nagyon fontos, hogy szoptass tovább! Ne hagyd abba, mert az csak súlyosbítja a helyzetet. Próbálj meleg borogatást tenni a melledre szoptatás előtt, és finoman masszírozd meg.Ha néhány nap alatt nem javul, vagy rosszabbodik az állapotod, fordulj orvoshoz!
5. Érzékeny mellbimbók az első hetekben – normális vagy sem?
Az első pár hétben sok anya érez kellemetlenséget szoptatás közben. Ez egy normális időszak, amíg a bimbók hozzászoknak a rendszeres igénybevételhez.De fontos megkülönböztetni a normális érzékenységet és az abnormális fájdalmat. Normális érzékenység amikor a baba szopizásának első néhány másodperce kellemetlen, de utána elmúlik. Abnormális fájdalom ha az egész szoptatás alatt folyamatos fájdalmat érzel, és a mellbimbóid kisebesednek.
Nem kérsz segítséget időben
Szoptatni természetes dolog – de ez nem jelenti azt, hogy mindig könnyű is. Nagyon sok anya küzd problémákkal az első hetekben-hónapokban: fájdalom, tejmennyiséggel kapcsolatos aggodalmak, mellgyulladás, vagy akár a család és a környezet elvárásai miatt érzett nyomás. Ha te is így érzed magad, ne szégyellj segítséget kérni! Nem kell mindent egyedül megoldanod.
Talán az Instagramon vagy az ismerőseid között csak mosolygós anyukákat látsz, akik láthatóan gond nélkül szoptatnak. Ezért azt gondolod, hogy ha neked fáj, ha kevésnek érzed a tejed, vagy ha a babád nem eszik úgy, ahogy elvárnád, akkor biztosan te rontasz el valamit.
Tudd, hogy a legtöbb anya küzd valamilyen szoptatási problémával! Csak erről kevesen beszélnek nyíltan. Sokan attól tartanak, hogy ha segítséget kérnek, akkor mások azt gondolják róluk, hogy „nem elég jó anyák”, és ennek akár még hangot is adnak:
- „Mi is felneveltünk gyerekeket segítség nélkül!”
- „Régen nem voltak szoptatási tanácsadók, mégis felnőttünk valahogy.”
- „Ha nem megy, akkor adj neki tápszert, ne komplikáld túl!”
Pedig ezek nem állják meg a helyüket. Az, hogy segítséget kérsz, nem azt jelenti, hogy rossz anya vagy – sőt, éppen ellenkezőleg: azt mutatja, hogy mindent meg akarsz tenni a kisbabádért.
De nézzük, hova fordulhatsz segítségért, ha úgy érzed, hogy szükséged van rá?
Szoptatási tanácsadók (IBCLC vagy La Leche Liga)
Az IBCLC minősítésű laktációs tanácsadók nemzetközileg elismert szakemberek, akik tudományos alapokon segítenek megoldani a szoptatási problémákat. Magyarországon is elérhetők, és sokan házhoz is mennek.
A La Leche Liga (LLL) pedig egy tapasztalt anyákból álló szervezet, amely ingyenes támogatást nyújt a szoptatással kapcsolatban.
Kórházi védőnők és szoptatási ambulanciák
Bizonyos kórházakban működnek szoptatási ambulanciák, ahol szakemberek segítenek a szoptatási nehézségekben. Érdemes megkérdezni a helyi kórházban, hogy van-e ilyen lehetőség.
Tapasztalt anyák és szoptatós közösségek
Sokszor egy másik anyuka tapasztalata is rengeteget segíthet. Vannak Facebook-csoportok és online fórumok, ahol sokan osztják meg saját tapasztalataikat és segítenek egymásnak. És tényleg fontos: ha fájdalmat érzel, bizonytalan vagy, vagy nehézségeid vannak, kérj segítséget időben. Minél hamarabb kapsz támogatást, annál könnyebben és gyorsabban rendeződhetnek a problémák!
A legfontosabb, hogy ne légy túl szigorú önmagaddal! Minden anya és minden baba más, és ami az egyiküknek működik, az nem biztos, hogy a másiknál is beválik.
Lesznek napok, amikor úgy érzed, hogy minden rendben van, és lesznek olyanok is, amikor elbizonytalanodsz. Ez mind része ennek az útnak. A lényeg, hogy hallgass a testedre, figyeld a kisbabád jelzéseit, és ha szükséges, ne félj segítséget kérni.
Mi, a Lactimilk közösség is itt vagyunk, bármikor fordulhatsz hozzánk is!
A Lactimilk természetes összetevőivel és tudományosan alátámasztott formulájával segít neked abban, hogy biztosítsd a bőséges tejellátást. Ne hagyd, hogy a szoptatás nehézségei elvegyék azokat a csodálatos pillanatokat, amelyeket gyermekeddel tölthetsz.
A Lactimilk támogatásával könnyebb lesz megoldani a szoptatás kihívásait, így te is nyugodtan élvezheted az anyaság minden gyönyörű percét.